28
Sty

Trzy koncerty LOTOS Jazz Festival 18. Bielskiej Zadymki Jazzowej – Phronesis, Bireli Lagrene i Dave Holland – zostaną zarejestrowane i będą emitowane (także w tzw. prime time) przez stację Mezzo Live HD. Mezzo to największy kanał tematyczny prezentujący najlepsze wykonania muzyki klasycznej i jazzowej; stacja dociera do milionów abonentów na całym świecie. W lutym w programie Mezzo znajdzie się również cały cykl naszych koncertów rejestrowanych przez stację w poprzednich latach.

26
Gru

6 marca 2016 r. gospodarzem festiwalowej Gali w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach będzie Terence Blanchard – wielokrotny laureat Nagrody Grammy, amerykański trębacz jazzowy i kompozytor muzyki filmowej. Powszechnie znany jest ze współpracy ze Spikiem Lee, dla którego skomponował muzykę do takich obrazów jak 25 Godzina, Malcolm X czy Plan doskonały. To właśnie muzyka filmowa będzie motywem przewodnim wieczoru. Amerykański kwintet Terenca Blancharda zagra oczywiście z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, a jako solistki wystąpią znakomite wokalistki: Dee Dee Bridgewater (amerykańska aktorka, wokalistka jazzowa, zdobywczyni dwóch nagród Grammy) i jej córka China Moses. To wielkie, multimedialne show zatytułowane The Movie Music of Spike Lee & Terence Blanchard miało tylko kilka wykonań na świecie, w Polsce zaprezentowane będzie po raz pierwszy.
Poniżej fragment z koncertu na North Sea Jazz 2007 gdzie jako solista motyw „These Three Words” z filmu JUNGLE FEVER zaśpiewał gościnnie Jamie Cullum.

9
Sty

To będzie historyczne otwarcie festiwalu – Igor Butman po raz pierwszy wystąpi na polskim festiwalu jazzowym. Ten niezwykły muzyk urodził się i wychował w Związku Radzieckim ale jazzu uczył się od amerykańskich mistrzów. Teraz nagrywa i występuje z największymi.

„Uwielbiam, jak gra Igor Butman i bardzo lubię go osobiście. Ma wspaniały feeling do muzyki i do ludzi, jest fenomenalnym muzykiem” – powiedział Wynton Marsalis. A Bill Clinton na przyjęciu na Kremlu u Putina stwierdził, że „Igor Butman jest być może największym żyjącym saksofonistą, który, tak los chciał, urodził się w Rosji”
– tak zaczyna się wywiad z Butmanem, jaki przeprowadził Paweł Brodowski (czytaj dalej).

Kategorie:   Filmy / Wydarzenia

komentarze 2

11
Gru

 malek_maly.jpg

Jerzy Małek jest absolwentem Wydziału  Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Ten wyróżniający się na polskiej scenie muzycznej trębacz i kompozytor ma na swoim koncie wiele sukcesów . Jego kwintet prezentował się na szeregu konkursów i festiwali jazzowych w Polsce i za granicą, zdobywając pierwsze miejsca i nagrody indywidualne. Do najważniejszych należą: pierwsze miejsce na Jazz Juniors 1999 oraz „Klucz do Kariery” na Pomorskiej Jesieni Jazzowej zdobyty tego samego roku. W 2000 r  Jerzy Małek został laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach, oraz „Nową nadzieją” w corocznej ankiecie czytelników Jazz Forum. W 2004 r. artysta zdobył trzecie miejsce na Międzynarodowych Zmaganiach Instrumentów Dętych w Szczecinie, w których udział brali muzycy z Europy i USA. W dotychczasowej karierze Małek grał   z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Andrzej Jagodziński, Wojciech Karolak, Steve Logan, Gary Guthman, Stanisław Sojka, Janusz Strobel, Wojciech Groborz, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Dan Tepfer, Maria Schneider i innymi.

Jerzy Małek z Michałem Urbaniakiem,  Łukaszem Poprawskim,  Janem Smoczyńskim,Krzysztofem Pacanem i Sebastianem Frankiewiczem
 

Na Zadymce Jerzy Małek wystąpi ze swoim kwintetem w składzie:
Jerzy Małek Quintet
Jerzy Małek – trąbka
Radek Nowicki – saksofon
Dominik Wania – fortepian
Wojciech Pulcyn – bas
Arek Skolik – perkusja
http://www.myspace.com/jerzymalek
 

8
Gru

„Nadzieje jazzu” – to koncerty przedstawiające ciekawych, młodych muzyków z kraju i zagranicy, którzy zostali zauważeni i docenienie przez krytykę muzyczną, którzy odnoszą  sukcesy w konkursach i festiwalach, a z ich twórczością wiążą się nadzieje na dalszy rozwój jazzu. Pierwszym zespołem, jaki zaprezentujemy w tym cyklu będzie Three Fall.

Three Fall – młode niemieckie trio występujące w niespotykanym składzie: saksofon tenorowy, puzon, perkusja. Zespół błyskawicznie zdobył sobie uznanie krytyki i publiczności. W ciągu pierwszego roku istnienia zdobył nagrodę Futuresounds 2008 w konkursie Leverkusen Jazz Festiwal, dotarł do półfinału Neuen Deutschen Jazz Preis Mannheim 2009, jak również wystąpił w Jazzfestival Viersen, Jazzfestival Leverkusen i  Jazzrally Düsseldorf. Zespół zachwyca publiczność radością grania, jego młodość, nieco prowokujący styl zachowania hiphopowej subkultury połączony z doskonałą techniką i jazzową improwizacją dają niezwykły efekt świeżości i oryginalności. Będzie to ich premierowy koncert w Polsce.

Three Fall (Niemcy)
Lutz Streun – saksofon tenorowy, klarnet basowy
Til Schneider – puzon
Sebastian Winne – perkusja
http://www.threefall.de

następne wpisy

Kategorie

Archiwum

wszyscy

Wykonawcy

Voo Voo

Powstało w 1985 roku z inicjatywy gitarzysty, wokalisty, kompozytora i autora tekstów Wojciecha Waglewskiego.

DZIEDZIC TEMPO

Zespół gra muzykę całkowicie autorską i improwizowaną do temp granych na perkusji przez lidera.

Nicholas Payton, Afro-Caribbean Mixtape

Laureat nagrody Grammy, jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor.

Kalendarz

Listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC
Wydarzenia
  • No events.