O festiwalu Wykonawcy Program Bilety
3
Sty

„Cudowne dziecko”, „spadkobierca Django” – takimi przydomkami określało się tego niezwykłego muzyka, który urodził się w 1966 roku w taborze cyganów Sinti we Francji.

Jego ojciec występował jako gitarzysta i cieszył się niemałą popularnością, można więc powiedzieć, że to geny skazały go na muzykę. Biréli zaczął uczyć się gry na gitarze w wieku zaledwie 4 lat. Od najmłodszych lat olśniewał techniką i wyrazistym stylem, w którym kontynuował drogę muzyczną Django Reinhardta. W wieku 8 lat grał już większość utworów tego artysty, a mając lat 12 występował na transmitowanym przez telewizję festiwalu kultury cygańskiej w Strasburgu, na którym otrzymał nagrodę specjalną. Wtedy też nagrał swoją pierwszą koncertową płytę: „Routes To Django”. Lagrène występował i nagrywał z gwiazdami światowego jazzu, współpracując m.in. z Bennym Carterem, Bennym Goodmanem, Stephanem Grapellim, Nielsem Hennikngiem i Jaco Pastouriusem. Zresztą ten ostatni miał na Biréliego ogromny wpływ – na pewien czas udało mu się nawet odwieść go od tak charakterystycznego dla niego stylu gypsy. Podążając za nim, Lagrène wydał dwa albumy dla wytwórni Blue Note: „Inferno” oraz „Foreign Affairs”. Po latach powrócił jednak do korzeni, nagrywając płyty z serii „Gypsy Project”.Ostatni album artysty „Just the Way You Are” powstał we współpracy z Hono Wintersteinem, Franckiem Wolfem oraz perkusistą Andre Ceccarellim. Płyta ta jest niezwykłą syntezą niepowtarzalnego stylu gypsy jazz z amerykańską tradycją muzyczną.

 Zostaw komentarz

W celu napisania komentarza, wypełnij formularz poniżej.

Name (required)

Email (required)

Witryna internetowa

Komentarze

wszyscy

Wykonawcy

Voo Voo

Powstało w 1985 roku z inicjatywy gitarzysty, wokalisty, kompozytora i autora tekstów Wojciecha Waglewskiego.

Silent Blast Quintet

Grupa składa się ze studentów Vilnius Balys Dvarionas, szkoły muzycznej o głębokich korzeniach jazzowych.

Wojciech Karolak + Goście

Prawdopodobnie najbardziej znany polski wirtuoz organów Hammonda, chociaż swoją muzyczną karierę zaczynał jako saksofonista.

Kalendarz

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Wydarzenia
  • No events.