top of page

Acerca de

ETHNO JAZZ BESKIDY 2023
wędrowanie i koncerty - ethno / jazz / elektronika

ETHNO JAZZ BESKIDY to festiwal, który łączy górską wędrówkę z uczestnictwem w premierowych koncertach muzyki powstającej na styku tradycji górali beskidzkich, etnicznych brzmień świata i jazzu.

Druga edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 13 do 15 października w schroniskach PTTK na Błatniej i Szyndzielni oraz w Bielsku-Białej i graniczącej z tym miastem wsi Bystra w gminie Wilkowice.

W tej imprezie wędrowanie ma swój realny i symboliczny charakter. Wędrowcy pokonują górskie trasy pieszo, ale są też świadkami wydarzeń muzycznych, które można określić, jako wędrówkę drogą od tradycji do współczesności, od muzycznych motywów znanych naszym pradziadkom do ich współczesnych interpretacji. To wiąże się również  z wędrówką związaną z rozwojem technologii - od tradycyjnych instrumentów mechaniczno-akustycznych do muzyki elektronicznej.

Stowarzyszenie Sztuka Teatr znane z organizacji Bielskiej Zadymki Jazzowej, swoje dotychczasowe doświadczenia postanowiło wykorzystać w realizacji nowych projektów. Jerzy Batycki – twórca i dyrektor Zadymki oraz Piotr Damasiewicz – muzyk jazzowy zakochany w folklorze beskidzkim, opracowali wspólnie projekt, na który w tym roku zapraszają w okolice Bielska-Białej, miasta leżącego u podnóża Beskidów. To właśnie z tej miejscowości rozpocząć można wędrówkę po trasach „The Loop” - kompleksowego produktu turystycznego zintegrowanego z siecią schronisk górskich, który liczy ok 250 km i w całości oparty jest na szlakach PTTK po Beskidzie Śląskim, Żywieckim i Małym.
 

- W ubiegłym roku byliśmy w Polsce, Czechach i na Słowacji, tym razem spotkamy się wyłącznie w naszej części Beskidów. Festiwal jest propozycją na aktywne spędzenie weekendu w górach połączone z uczestnictwem w koncertach i warsztatach muzycznych. Nasz projekt uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury z programu EtnoPolska. Udało nam się również zaprosić do współpracy gminy: Bielsko-Biała i Wilkowice oraz schroniska górskie PTTK na Błatniej i Szyndzielni. Wsparli nas wierni sponsorzy i przedstawiciele mediów. – tak o projekcie mówi dyrektor Jerzy Batycki.
 

- Zaprosiliśmy do udziału w festiwalu twórców zafascynowanych muzyką etniczną, chcieliśmy jednak pokazać szeroki wachlarz możliwości stylistyczno-technologicznej, jeżeli chodzi o jej prezentację. W tym roku szczególnie interesuje nas jest wykorzystanie narzędzi muzyki elektronicznej w opracowaniach tradycyjnych tematów ludowych. – dodaje Przewodnik Muzyczny Festiwalu – Piotr Damasiewicz.
 

- W muzyce i w wędrowaniu ważny jest rytm. To on jest elementem określającym tempo górskiej wędrówki i równocześnie porządkuje i nadaje formę muzyce. Od organizatorów festiwalu otrzymałem propozycję poprowadzenia warsztatów z grupą Wędrowców. Udowodnię, że każdy z nas ma w sobie poczucie rytmu i może stać się członkiem zespołu muzycznego. A w tym wypadku wziąć nawet udział w koncercie finałowym Festiwalu. – swoją rolę w imprezie prezentuje Opiekun Muzyczny Wędrowców – Łukasz Dembiński.

 

            Ethno Jazz Beskidy to produkt turystyczno-kulturalny, w którym można wziąć udział na kilka sposobów:

1. Jako MUZYCZNY WĘDROWIEC - wybrać się z przewodnikami na wędrówkę po beskidzkich szlakach, która każdego dnia zakończy się udziałem w koncertach, warsztatach i jam sessions. W tym celu należy wykupić pakiet Wędrowca obejmujący:
- dwa noclegi (Schronisko na Błatniej i na Szyndzielni) w pokojach wieloosobowych, łóżka piętrowe;
- dwa śniadania (sobota - Schronisko na Błatniej i niedziela - Schronisko na Szyndzielni);
- trzy posiłki regionalne (piątek - Schronisko na Błatniej, sobota - Schronisko na Szyndzielni i niedziela - Remiza w Bystrej);
- wstęp na koncerty (bez koncertu w Domu Ceremonii w dniu 14.10.2023);
- udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez muzycznych Przewodników;
- opiekę Przewodnika górskiego;
- koszulkę festiwalową.

 

2. Jako UCZESTNIK KONCERTÓW BILETOWANYCH -  można wykupić bilety na poszczególne koncerty i wybrać się do miejsc prezentacji festiwalowych w zorganizowanej grupie z przewodnikiem lub samodzielnie. Można również dołączyć do naszej zorganizowanej grupy Muzycznych Wędrowców i przejść z nimi szlak wytyczony na dany dzień. (Gościnny udział w wędrowaniu jest bezpłatny).
 

3. Jako GOŚĆ – można wziąć udział w koncercie finałowym w Bystrej, na który wstęp jest bezpłatny.

Projekt ETHNO JAZZ BESKIDY 2023 (EJB) uzyskał finansowanie z Narodowego Centrum Kultury z programu EtnoPolska – Edycja 2023.
Organizatorzy EJB: Stowarzyszenie Sztuka Teatr przy współpracy z Fundacją Rondo Jazzu.
Partnerzy EJB: Miasto Bielsko-Biała, Gmina Wilkowice, Schronisko PTTK na Błatniej, Schronisko PTTK Szyndzielnia, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej, ZiAD S.A.
Sponsorzy EJB: PWS Konstanta S.A., A/B/C Profesjonalne Narzędzia, Berndorf Baderbau.
Patroni medialni: Radio Katowice, Jazz Forum, TVP3 Katowice, Kronika Beskidzka, Głos Ziemi Cieszyńskiej, bielsko.biala.pl, Radio 357, Bilety24.pl.

PWS Konstanta - sponsor Ethno Jazz Beskidy

ORGANIZATORZY, SPONSORZY, PARTNERZY, PATRONI ORLEN JAZZ FESTIVAL BIELSKIEJ ZADYMKI JAZZOWEJ

bottom of page