top of page

Acerca de

EthnoJazzBeskidy_RGB_logo_2_color.png

ETHNO JAZZ BESKIDY

wędrowanie i koncerty

ETHNO JAZZ BESKIDY to festiwal, który łączy górską wędrówkę z uczestnictwem w premierowych koncertach muzyki powstającej na styku tradycji górali beskidzkich, etnicznych brzmień świata i jazzu.

ORGANIZATORZY, SPONSORZY, PARTNERZY, PATRONI LOTOS JAZZ FESTIVAL BIELSKIEJ ZADYMKI JAZZOWEJ

Stowarzyszenie Sztuka Teatr znane z organizacji Bielskiej Zadymki Jazzowej, swoje dotychczasowe doświadczenia w organizacji festiwali na najwyższym, światowym poziomie postanowiło wykorzystać w realizacji nowych projektów. Jerzy Batycki – twórca i dyrektor Zadymki oraz Piotr Damasiewicz – muzyk jazzowy zakochany w folklorze beskidzkim, opracowali wspólnie projekt, który zyskał wsparcie Funduszy Wyszehradzkich. Ethno, jazz i Beskidy, to trzy elementy, na których zbudowana została oferta, która łączy muzyków i aktywnych poszukiwaczy artystycznych wrażeń. Będzie to również możliwość spotkania z kulturą, tradycją i regionalnymi wyrobami beskidzkich górali.

- Postanowiliśmy zaprosić muzyków do małych, beskidzkich miejscowości. Stworzymy im dogodne warunki do pracy nad nowymi, wspólnymi programami. A na koniec, wraz z grupą wędrowców przybędziemy, aby uczestniczyć w ich premierowych koncertach. W trzech beskidzkich miejscowościach, w rejonie „trójstyku” granic Polski, Czech i Słowacji pracować będą nad nowymi, premierowymi projektami górale, tradycyjni muzycy z Afryki i Ameryki Południowej oraz jazzmani z Polski i Czech. Co z tego wyniknie? Wszystko okaże się podczas koncertów będących finałami poszczególnych dni festiwalu. 16 września w Rajczy, 17 – go w Jablunkowie i 18 – go w Oravskiej Polhorze. – tak o nowym projekcie mówi Jerzy Batycki.

- Ten festiwal ma łączyć! To łączenie ma się odbywać na różnych płaszczyznach: międzyludzkich, kulturowych, muzycznych. Adresowany jest do poszukujących muzyków i aktywnych miłośników wydarzeń kulturalnych. Jest zaproszeniem do wędrówki po beskidzkich szlakach, spotkań z tradycją i kulturą tego regionu. To także laboratorium, w którym powstawać ma nowa muzyka. – dodaje Piotr Damasiewicz, Przewodnik Muzyczny festiwalu.

- Poprowadzę grupę uczestników festiwalu po beskidzkich trasach Polski, Czech i Słowacji. Będzie to okazja do przedstawienia historycznych, geograficznych i etnologicznych informacji o Beskidach. Trasy nie będą trudne, ale gwarantuję ciekawe wycieczki. – dodaje Mirek Ostrowski, Przewodnik Beskidzki.

 

Zapraszamy do udziału w festiwalu. Można to zrobić na dwa sposoby:

1. Jako MUZYCZNY WĘDROWIEC - wybrać się z przewodnikami na wędrówkę po beskidzkich szlakach, która każdego dnia zakończy się udziałem w koncertach, biesiadach i jam sessions. Zaczynamy w piątek 16 września o godzinie 17.00 w Rajczy. Do tej miejscowości dojechać można samochodem i zostawić go na parkingu do niedzieli, lub pociągiem przez Żywiec. Następnie w Festiwalowym Biurze odebrać pakiet Wędrowca, który zawiera koszulkę festiwalową oraz bilety na przejazdy autokarem z Rajczy do Bukovca, z Jablunkowa do Korbielowa i z Oravskiej Polhory do Rajczy (ewentualnie kupony noclegowe i obiadowe) cena pakietu – 120 pln (bez noclegów). Organizatorzy oferują zainteresowanym pomoc w zarezerwowaniu noclegów w Rajczy i Jablunkovie oraz możliwość wykupienia obiadów (ceny noclegów zależne od standardu, od 45 do 150 pln za osobę, obiady w cenie 30 – 40 pln). Powrót do Rajczy, w niedzielę 18 września planowany jest na godzinę 20.00.

2. Jako GOŚĆ -  można przyjechać na koncerty bezpośrednio do każdej miejscowości. Można również dołączyć do naszej zorganizowanej grupy Muzycznych Wędrowców i przejść z nimi szlak wytyczony na dany dzień. (Gościnny udział w imprezie jest bezpłatny).

Międzynarodowy projekt ETHNO JAZZ BESKIDY (EJB) uzyskał finansowanie ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Organizatorem EJB jest Stowarzyszenie Sztuka Teatr (ul. Mostowa 5, 43-300 Bielsko-Biała).
Partnerami  w projekcie są: • Stowarzyszenie „Návrat ku koreňom” (SK) • „Spolek Kapela Lipka” (CZ) • Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział PTTK „PODBESKIDZIE” w Bielsku-Białej (PL).

bottom of page