top of page
tlo_jazz.png

WYNTON
MARSALIS

25.06.2021

JLCO Septet with Wynton Marsalis 

”The Democracy! Suite”  

1080x1080_MARSALIS.jpg

Wynton Marsalis będzie pełnił funkcję Artysty Rezydenta Bielskiej Zadymki Jazzowej 2021. To jedna z najważniejszych postaci współczesnego jazzu. Ten światowej sławy trębacz i kompozytor, jest również ogromnie cenionym nauczycielem i działaczem na rzecz edukacji muzycznej. Nazywany jest ambasadorem kultury amerykańskiej, został wyróżniony tytułami doktora honoris causa przez kilkadziesiąt uczelni. Znany jest z interpretacji zarówno muzyki jazzowej, jak i klasycznej i jako jedyny instrumentalista otrzymał w jednym roku nagrody Grammy za nagrania w tych dwóch kategoriach. Jest również dyrektorem zarządzającym i artystycznym Jazz at Lincoln Center – ośrodka kultury, który swą misję promocji jazzu realizuje między innymi prowadząc własną orkiestrę, z którą koncertuje na całym świecie. 


BIELSKO-BIAŁA RONDO JAZZU - ZAKRĘCIŁO SIĘ KOŁO HISTORII
Zakręciło się koło historii. 17 listopada 1994 r. w Bielsku-Białej wystąpił Wynton Marsalis Septet. Był to pierwszy wielki koncert światowej gwiazdy jazzu w Bielsku-Białej. Polska publiczność poznała tego wybitnego muzyka podczas Jazz Jamboree w 1983 roku, i kiedy  po jedenastu latach zapowiedziano jego kolejne trzy koncerty w naszym kraju, to oczywiste było, że wystąpił w takich prestiżowych salach, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie i Aula Uniwersytecka w Poznaniu, ale zupełnym zaskoczeniem było miejsce inauguracji tej trasy: Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. To historyczny moment, od którego rozpoczęła się złota era jazzu w mieście, które znane było dotąd z filmowych bohaterów Bolka i Lolka i Małego Fiata a obecnie uznawane jest za jeden z najprężniejszych jazzowych ośrodków w Polsce i Europie Środkowej.
Zakręciło się koło historii. Po 27 latach do Bielsku-Białej ponownie przybędzie Wynton Marsalis. Jako Artysta Rezydent LOTOS Jazz Festival 23. Bielskiej Zadymki Jazzowej  wystąpi 25 czerwca, tak jak w pamiętnym 1994 r. ze swoim septetem, a dzień później zaprezentuje swoją słynną Jazz at Lincoln Center Orchestra. W trakcie jego pobytu zaplanowane są dodatkowe spotkania z muzykami, dziennikarzami i publicznością.


EUROPEJSKA PREMIERA SUITY DEMOKRACJA!
„Muzyka jazzowa to doskonała metafora demokracji” – mówi Wynton Marsalis. W czasach, gdy Ameryka - a właściwie cały świat - znajduje się na rozdrożu, kompozytor, zdobywca nagrody Pulitzera, został zainspirowany do napisania przejmującego dzieła „Demokracja! Suita”, które udowadnia, że radość i piękno jazzu może nas wszystkich zbliżyć. Utwór został nagrany na żywo 27 września 2020 r. podczas pierwszego koncertu, jaki po obowiązującym w Nowym Jorku lockdownie odbył się w Jazz at Lincoln Center's Appel Room.  Jego wydźwięk był także artystycznym głosem w toczącej się kampanii prezydenckiej w USA. Utwory takie jak „Out Amongst the People (For J Bat)” i „Be Present” są odzwierciedleniem burzliwych czasów, w których muzycy tworzą harmonijną społeczność, zachęcając nas do refleksji nad przeszłością i ponownego przemyślenia przyszłości. „Pytanie, które teraz stoi przed naszym narodem, brzmi: Czy chcemy znaleźć lepszą drogę?”- po premierze mówił Marsalis. „The Democracy! Suite” jest utworem instrumentalnym, ale ma jednoznaczny przekaz - wzywa nas do działania - do aktywnej walki o świat, w który wierzymy.

 
Płyta „The Democracy! Suite” Jazz at Lincoln Center Orchestra Septet with Wynton Marsalis ukazała się 15 stycznia 2021 r. nakładem Blue Engine Records. Koncert na tegorocznej Zadymce będzie jej europejską premierą.


bottom of page