top of page
tlo_jazz.png

WŁODZIMIERZ NAHORNY

STANISŁAW SOYKA

27.jpg

27.06.2021

WYKONAWCY


STANISŁAW SOYKA

WŁODZIMIERZ NAHORNY

WŁODZIMIERZ NAHORY
będzie gospodarzem tegorocznej "Gali Polskiego Jazzu". To jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych artystów polskiego jazzu, który dał się poznać publiczności jako znakomity saksofonista, flecista, pianista, kompozytor, aranżer i bandleader. Nie stronił także od współpracy z artystami estrady i rocka – piosenki Nahornego, Jej portret i Tango z różą w zębach, otrzymały pierwsze nagrody na festiwalach w Opolu w 1972 i 1973 r.; od 1969 r. występował i nagrywał z grupą Breakout. Komponował dla filmu i teatru. Podczas koncertu zaprezentuje przekrój swojej twórczości. Towarzyszyć mu będą oprócz stałego tria i sextetu wokaliści: Beata Przybytek i Wojciech Myrczek.

 

STANISŁAW SOYKA
wystąpi w drugiej części Gali. Ten obdarzony charyzmą śpiewak, instrumentalista, kompozytor – od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 30 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom. Wypracował swój własny język muzyczny przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i... nie tylko.
Zadymka oprócz prezentacji gwiazd jazzu, od początku stara się inicjować współpracę młodych muzyków i wspierać ich rozwój. Od 20 lat organizuje konkurs, którego nagrodą jest wydanie i promocja debiutanckiej płyty. Lider zespołu, który zwyciężył tegoroczny Konkurs nie jest Polakiem, ale z naszym krajem wiąże swoją muzyczną przyszłość. Kubański saksofonista i klarnecista JOAQUIN SOSA podczas zadymkowej Gali zaprezentuje materiał z debiutanckiej płyty, którą jako nagrodę w Konkursie wydało Radio Katowice – współorganizator Festiwalu.

bottom of page