top of page
EthnoJazzBeskidy_RGB_logo_2_color.png

ETHNO JAZZ BESKIDY

WYKONAWCY - ORAVSKÁ POLHORA

Oravska Polhora_grafika na wydarzenie (2).png

18 WRZEŚNIA W ORAVSKIEJ POLHORZE PREMIEROWY KONCERT W RAMACH ETHNO JAZZ BESKIDY ZAPREZENTUJE MIĘDZYNARODOWY ZESPÓŁ W SKŁADZIE:

Juraj Dufek (SK) - dudy, śpiew

Anton Nevedel (SK) – dwugłosowe gwizdki i trzygłosowe dudy, dudy heligonka

Krzysztof Kasprzyk (PL) – saksofon

Krzyszto Dziedzic (PL) – perkusja

Ayoub Houmana (Maroko) - guimbri, śpiew, perkusjonalia

Juraj Dufek (1976) zajął się piszczałkami na uniwersytecie w Bratysławie. Po uzyskaniu dyplomu inżyniera mechanika w 2003 roku rozpoczął etatową produkcję dud. Był członkiem zespołów folkowych Keltieg i Šafran, współpracował z Narodowym Zespołem Tradycyjnego Tańca Ludowego (SĽUK), brał udział w wielu międzynarodowych projektach – jak węgiersko-słowackie Tócsni i Flódni z Béli Ágoston czy La Banda Europa Jima Sutherlanda. W 2009 roku założył pierwszy słowacki zespół dudziarski Spojené huky Slovenska (United Drones of Slovakia) jako ogólnokrajowy projekt dla młodych dudziarzy, obejmujący 3 regionalne typy dud słowackich. Od 2013 roku jest częścią odnoszącego sukcesy folkowo-elektronicznego tria Folk and Bass Orchestra, które po wydaniu debiutanckiego albumu (Vol.1, 2018) rozrosło się do 4-osobowego live act. Współpracuje z wielokrotnie nagradzanym słowackim etno-folkowym zespołem Banda, jego fajki pojawiają się na każdym z ich trzech albumów.

http://www.unesco.sk/gajdosska-kultura

Krzysztof Dziedzic, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, jest uznanym perkusistą jazzowym, a lista artystów, z którymi współpracował jest naprawdę imponująca. Występował m.in. z Piotwem Wojtasikiem, Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Apostolisem Anthimosem, Richardo Galiano, Robym Lakotosem. W 2008 roku rozpoczął współpracę z Nigelem Kennedym, z którym zagrał kilkaset koncertów na całym świecie w wielu projektach grając w najbardziej prestiżowych salach koncertowych takich jak: SYDNEY OPERA HOUSE, ROYAL ALBERT HALL w Londonie czy NATIONAL CONCERT HALL w Dublinie, W 2012 roku koncertuja w Japonii, Chinach, Brazyli, Malezji, Niemczech i Wielkiej Brytanii grając projekt ''BACH/FATS WALLER", który z końcem tego roku zostaje nagrany w legendarnym ABBEY ROAD STUDIOS. Kilka lat temu stworzył na facebooku grupę Polish Drummers, która skupia społeczność bębniarzy ułatwiając tym samym wzajemny kontakt międzyludzki, wymianę doświadczeń i wiele innych wartościowych kwestii. Od niedawna prowadzi także Instytut Polish Drummers, który ma za zadanie edukować bębniarzy na każdym poziomie zaawansowania oraz poszerzać ich horyzonty muzyczne.

https://www.facebook.com/krzysztofdziedzicmusic

Krzysztof Kasprzyk - saksofonista, kompozytor, improwizator mieszkający i działający w Wiedniu. Studiował na wydziale jazzu w Grazu pod kierunkiem m.in. Karl-Heinza Miklina, Fritza Pauera, Karla Ratzera oraz od 2003 roku na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Głównym obszarem jego zainteresowań jest szeroko pojęta muzyka improwizowana oraz rozmaite gatunki muzyki elektronicznej. Eksplorowanie stylów, historii, przyszłości ma służyć rozszerzeniu języka muzycznego, pogłębieniu przekazu . Współpracuje z wieloma muzykami sceny jazzowej i improwizowanej, nagrywa również jako muzyk sesyjny z artystami ze kręgów hip-hopu i ‘singer- songwriter’. Tworzy muzykę do filmów dokumentalnych, podcastów. Jako lider nagrał albumy z triem „Public Exposure” z Martinem Burk (D) i Alexem Yannilosem (AT) oraz serię duetów fortepianowych z Sylvią Bruckner (AT), które można usłyszeć na platformach cyfrowych. Z trębaczem, kompozytorem, założycielem wydawnictwa L.A.S. Piotrem Damasiewiczem współtworzy kwartet ‘Piotr Damasiewicz Viennese Connections’.

http://www.chriskasprzyk.com

https://chriskasprzyk1.bandcamp.com

https://www.youtube.com/watch?v=KQyEZiDc8oc

Ayoub Houmanna podróżuje przez świat zbierając po drodze, niczym przyprawy do swego muzycznego tajine, metafizyczność bluesa saharyjskich berberów, wirtuozję ognistego flamenco oraz innowacyjność muzyki zachodu. Artysta chętnie zabierze Was ze sobą w podróż i zgodnie ze swoją dewizą: "życie jest muzyką, a muzyka jest przygodą", pokaże Wam nie tylko odległe krajobrazy muzyki, ale i bliskość nas wszystkich w tańcu, muzyce i miłości do otaczającego nas świata. Ayoub dzielił scenę z wieloma znanymi polskimi muzykami, takimi jak Perfekt, JJ Band, Lemon, a na arenie międzynarodowej z Tinariwen, zespołem Marcusa Millera i kilkoma marokańskimi artystami. Jest założycielem zespołu Nomads Moods, w którym gra wraz z Christopherem Jacksonem Linardem oraz Bartoszem Łęczyckim. Ich muzyka to barwna inspiracja różnych gatunków muzycznych połączona z funkiem, bluesem oraz muzyką etniczną Berberow Maroka i Touaregów Afryki Zachodniej.

https://www.youtube.com/channel/UCuUecnf56ZWoKiaErmoi-EQ

Anton Nevedel to najmłodszy muzyk biorący udział w projekcie, ma 17 lat, a od pięciu gra na dudach. Jest przedstawicielem Beskýd Gajdošská húbda Oravská Polhora. Gra również na piszczałkach pasterskich i akordeonie guzikowym.

bottom of page