top of page
EthnoJazzBeskidy_RGB_logo_2_color.png

ETHNO JAZZ BESKIDY

WYKONAWCY - RAJCZA

Jablunkov_grafika na wydarzenie (2).png

16 WRZEŚNIA W RAJCZY PREMIEROWY KONCERTW RAMACH ETHNO JAZZ BESKIDY ZAPREZENTUJE MIĘDZYNARODOWY ZESPÓŁ W SKŁADZIE:

Piotr Damasiewicz (PL) - trąbka, harmonium, głos

Rafał Bałaś (PL) - dudy, fujara

Magda Matusza (PL) - śpiew, skrzypce

Mustapha El Boudani (Maroko/PL) - śpiew, guimbri

Paweł Szpura (PL) – perkusja

Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował także dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu. Damasiewicz już od ponad dekady jest w nieustannej muzycznej i nie tylko ,,drodze”. Można powiedzieć, że charakteryzuje go bycie ,,w ciągłym ruchu’’.

Odwiedza różne miejsca, przestrzenie i kultury, tam tworzy generując różne połączenia dźwiękowe.

Laureat nagrody fonograficznej Fryderyk 2013. Laureat nagrody Warto przyznawanej przez Gazetę Wyborczą. Laureat Muzycznej Nagrody Wrocławia. Laureat konkursu kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia. Zwycięzca plebiscytu Jazz2020 w kategorii Płyta Roku według czytelników i słuchacz. Jazzpress i Radiojazz. Zwycięzca plebiscytu Jazz2020 w kategorii Artysta Roku według czytelników i słuchaczy Jazzpress i Radiojazz. Trębacz roku w Jazz Top „Jazz Forum” 2020 w ankiecie krytyków. Trębacz roku w Jazz Top „Jazz Forum” 2021 w ankiecie czytelników. „Watra” w rankingu 10. najlepszych polskich płyt jazzowych 2021 roku wg Polska Płyta / Polska Muzyka. „Watra” na 1. miejscu w plebiscycie na Najlepszą Polską Płytę Jazzową 2021 organizowanym przez Ether Jazzu. „Watra” zajęła 3. miejsce w rankingu redakcji JazzPRESS 2021. Artysta roku 2021 w rankingu czytelników JazzPRESS i słuchaczy RadioJAZZ.FM w kategorii polski jazzowy muzyk roku. Grand Prix Nowa Tradycja 2022 z zespołem Into The Roots. Nagroda Polskiego Radia im. Czesława Niemena.

www.piotrdamasiewicz.com

Rafał Bałaś - muzyk, nauczyciel, organizator z pasją. Od najmłodszych lat uczył się gry na instrumentach ludowych - piszczałkach, fujarkach, dudach, rogach. Jest kontrabasistą w zespole “Skład Niearchaiczny”. Jako dudziarz współtworzy duet “DudySkrzypce”, grający archaiczną muzykę Beskidu Żywieckiego. Zajmuje się również budową instrumentów ludowych, w szczególności dud żywieckich. Koordynuje działania Fundacji Braci Golec oraz prowadzi zajęcia z gry na basach, dudach i piszczałkach. Organizator inicjatywy Czyste Beskidy. Biegacz górski i skialpinista.

http://transetno.eu/pl/sklad-niearchaiczny

Marta Matuszna - śpiewaczka i skrzypaczka z Lalik. Od lat pracuje w Fundacji Braci Golec, ucząc gry na skrzypcach i śpiewu tradycyjnego w charakterze Górali Beskidu Żywieckiego. Miłością do muzyki góralskiej niewątpliwie zaraziła ją jej babcia, która była jej pierwszym i najważniejszym nauczycielem. Współtworzy duet „DudySkrzypce”, grający archaiczną muzykę Beskidu Żywieckiego oraz zespół „Skład Niearchaiczny”. Współorganizatorka ekologicznej inicjatywy Czyste Beskidy.

http://transetno.eu/pl/sklad-niearchaiczny

Mustapha El Boudani urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary, niedaleko od wysokich wydm zwanych Erg Chigaga. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach. Utwory śpiewane są w języku Hassani. Piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni

http://boudanimus.com/#dlaorganizatorow

Paweł Szpura - perkusista, związany ze sceną warszawskiego klubu Pardon, To Tu. Członek kilku stałych projektów muzycznych, m.in. Hera, Cukunft, Wovoka. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim.

https://culture.pl/pl/tworca/pawel-sz

bottom of page