top of page
tlo_jazz.png

MARSALIS
WYNTON

25 i 26.06.2021

Jazz At Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis

1080x1080_MARSALIS.jpg

Wynton Marsalis będzie pełnił funkcję Artysty Rezydenta Bielskiej Zadymki Jazzowej 2021. To jedna z najważniejszych postaci współczesnego jazzu. Ten światowej sławy trębacz i kompozytor, jest również ogromnie cenionym nauczycielem i działaczem na rzecz edukacji muzycznej. Nazywany ambasadorem kultury amerykańskiej, został wyróżniony tytułami doktora honoris causa przez kilkadziesiąt uczelni. Znany jest z interpretacji zarówno muzyki jazzowej, jak i klasycznej i jako jedyny instrumentalista otrzymał w jednym roku nagrody Grammy za nagrania w tych dwóch kategoriach. Jest również dyrektorem zarządzającym i artystycznym Jazz at Lincoln Center – ośrodka kultury, który swą misję promocji jazzu realizuje między innymi prowadząc własną orkiestrę, z którą koncertuje na całym świecie.

 

Bielsko-Biała Rondo Jazzu – zakręciło się koło historii

Zakręciło się koło historii. 17 listopada 1994 r. w Bielsku-Białej wystąpił Wynton Marsalis Septet. Był to pierwszy wielki koncert światowej gwiazdy jazzu w Bielsku-Białej. Polska publiczność poznała tego wybitnego muzyka podczas Jazz Jamboree w 1983 roku, i kiedy  po jedenastu latach zapowiedziano jego kolejne trzy koncerty w naszym kraju, to oczywiste było, że wystąpił w takich prestiżowych salach, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie i Aula Uniwersytecka w Poznaniu, ale zupełnym zaskoczeniem było miejsce inauguracji tej trasy: Kościół św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej. To historyczny moment, od którego rozpoczęła się złota era jazzu w mieście, które znane było dotąd z filmowych bohaterów Bolka i Lolka i Małego Fiata a obecnie uznawane jest za jeden z najprężniejszych jazzowych ośrodków w Polsce i Europie Środkowej.

Zakręciło się koło historii. Po 27 latach do Bielsku-Białej ponownie przybędzie Wynton Marsalis. Jako Artysta Rezydent LOTOS Jazz Festival 23. Bielskiej Zadymki Jazzowej  wystąpi 25 czerwca, tak jak w pamiętnym 1994 r. ze swoim septetem, a dzień później zaprezentuje swoją słynną Jazz at Lincoln Center Orchestra. W trakcie jego pobytu zaplanowane są dodatkowe spotkania z muzykami, dziennikarzami i publicznością.

 

Europejska premiera suity demokracja!

„Muzyka jazzowa to doskonała metafora demokracji” – mówi Wynton Marsalis. W czasach, gdy Ameryka – a właściwie cały świat – znajduje się na rozdrożu, kompozytor, zdobywca nagrody Pulitzera, został zainspirowany do napisania przejmującego dzieła „The Democracy! Suite”, które udowadnia, że ​​radość i piękno jazzu może nas wszystkich zbliżyć.

Utwór został nagrany na żywo 27 września 2020 r. podczas pierwszego koncertu, jaki po obowiązującym w Nowym Jorku lockdownie odbył się w Jazz at Lincoln Center's Appel Room.  Jego wydźwięk był także artystycznym głosem w toczącej się kampanii prezydenckiej w USA. Utwory takie jak „Out Amongst the People (For J Bat)” i „Be Present” są odzwierciedleniem burzliwych czasów, w których muzycy tworzą harmonijną społeczność, zachęcając nas do refleksji nad przeszłością i ponownego przemyślenia przyszłości. „Pytanie, które teraz stoi przed naszym narodem, brzmi: Czy chcemy znaleźć lepszą drogę?”- po premierze mówił Marsalis. „The Democracy! Suite” jest utworem instrumentalnym, ale ma jednoznaczny przekaz ľ wzywa nas do działania – do aktywnej walki o świat, w który wierzymy.  
 

Wynton Marsalis Septet
Obed Calvaire - perkusja, tamburyn
Carlos Henriquez - kontrabas
Dan Nimmer - fortepianChris Crenshaw - puzonWalter Blanding - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnetVictor Goines - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet, klarnet basowy
Wynton Marsalis - trąbka

Jazz At Lincoln Center Orchestra


W skład grupy Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis wchodzi piętnastu najlepszych współczesnych solistów i członków zespołów jazzowych. JLCO to niezwykle wszechstronna orkiestra – pod przewodnictwem Wyntona Marsalisa, dyrektora zarządzającego i artystycznego w Jazz at Lincoln Center, wykonuje szeroki repertuar: począwszy od autorskich kompozycji i utworów jazzowych powstałych na zlecenie Lincoln Center, skończywszy na niespotykanych, historycznych kompozycjach i arcydziełach artystów, takich jak Duke Ellington, Count Basie, Fletcher Henderson, Thelonious Monk, Mary Lou Williams, Dizzy Gillespie, Benny Goodman, Charles Mingus. JLCO, rezydująca w Jazz at Lincoln Center od 1988 roku, występuje i prowadzi wydarzenia edukacyjne w Nowym Jorku, na terenie Stanów Zjednoczonych i na całym świecie. W ramach licznych tras koncertowych muzycy odwiedzili ponad trzysta miast na sześciu kontynentach. JLCO przez cztery lata z rzędu (2013-2016) wybierano za najlepszy Big Band w dorocznym plebiscycie czytelników „Down Beatu”.
 

Jazz At Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis

Obed Calvaire - perkusja, tamburyn
Carlos Henriquez - kontrabas
Dan Nimmer - fortepian
Victor Goines - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet, klarnet basowy
Ted Nash - saksofon altowy, sopranowy, klarnet, flet, piccolo
Sherman Irby - saksofon altowy, sopranowy, klarnet, flet
Walter Blanding - saksofon tenorowy, sopranowy, klarnet
Paul Nedzela - saksofon barytonowy, klarnet basowy
Chris Crenshaw - puzon
Vincent Gardner - puzon
Elliot Mason - puzon
Ryan Kisor - trąbka
Kenny Rampton - trąbka
Marcus Printup - trąbka
Wynton Marsalis - trąbka

bottom of page