O festiwalu Wykonawcy Program Bilety

Prawdopodobnie najbardziej znany polski wirtuoz organów Hammonda, chociaż swoją muzyczną karierę zaczynał jako saksofonista.

Wojciech Karolak – współpracownik m.in. Krzysztofa Komedy, Andrzeja Trzaskowskiego czy Jarka Śmietany. W 1961 r. porzucił saksofon i poświęcił się całkowicie pianistyce. W 1962 założył, wspólnie z Romanem Dylągiem i Andrzejem Dąbrowskim The Karolak Trio, z którym nagrał swoją pierwszą autorską płytę. W 1963 współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. Pisał również piosenki rozrywkowe i kabaretowe, najczęściej do tekstów żony, Marii Czubaszek. W latach 80. pisał także większe formy muzyczne suity, muzykę do filmów i spektakli teatralnych, a także liczne tematy jazzowe. W ankietach magazynu „Jazz International” w latach 1973-74 uznany został za organistę jazzowego Europy a w rankingu „Jazz Forum” wielokrotnie zwyciężał w kategoriach: aranżer i organista. W 2010 został uhonorowany nagrodą „Złoty Fryderyk” za całokształt osiągnięć artystycznych.

Wiesław Pieregorólka – kompozytor, aranżer i dyrygent. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Swą pierwszą formację big-bandową założył na drugim semestrze studiów. Po pierwszym koncercie informacja o istnieniu formacji szybko rozniosła się w środowisku jazzowym, a orkiestra wystąpiła na wszystkich znaczących i popularnych festiwalach muzycznych. Po zdobyciu w 1981 roku Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej Wiesław Pieregorólka dzielił swój czas pomiędzy prowadzeniem big bandu, a graniem jako pianista w wielu jazzowych formacjach, zarówno własnych, jak i tych prowadzonych przez ówczesną czołówkę polskiego jazzu, z jego żywą historią, Ptaszynem Wróblewskim włącznie.

 

Ewa Bem – pierwsza dama polskiego jazzu. W przypadku Ewy Bem trudno uciec od mało oryginalnego określenia, jest ono, bowiem trafne nie tylko ze względu na umiejętności wokalne, ale i nienaganne maniery estradowe. Jako solistka zadebiutowała w 1970 roku z kwartetem Zbigniewa Seiferta. Współtwórczyni zespołu Bemibek, a następnie Bemibem. Z czasem rozpoczęła karierę solową. Współpracowali z nią najważniejsi muzycy jazzowi w kraju – Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski. Teksty pisali z kolei najwybitniejsi autorzy – Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Maria Czubaszek. Dzięki temu występowała zarówno na elitarnych imprezach w rodzaju Jazz Jamboree, jak i Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Śpiewane przez nią piosenki, takie jak m.in. „Żyj kolorowo”, „Moje serce to jest muzyk”, „Gram o wszystko” weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Płyta „Mówię tak, myślę nie” zdobyła w 2001 r. dwa Fryderyki (w kategoriach płyta roku i wokalistka roku).

 

Jan Ptaszyn Wróblewski – muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny. Od 1970 r. prowadzi w Programie III Polskiego Radia autorskie programy jazzowe, m.in. słynne „Trzy kwadranse jazzu”. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki. Uważany za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce. Kompozytor muzyki filmowej („Pan Anatol szuka miliona”, „Niech żyje miłość”) oraz popularnych piosenek, wykonywanych m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył również koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt.

 

21.02.2017, godz. 19.00 – Teatr Polski w Bielsku-Białej

Wojciech Karolak Trio:

Wojciech Karolak – Hammond piano
Tomasz Grzegorski – tenor sax
Arkadiusz Skolik – drums

Wojciech Karolak + Goście:

Wiesław Pieregorólka i Big Collective Band
Ewa Bem – vocal
Jan Ptaszyn Wróblewski – sax

 

 

 

 

wszyscy

Wykonawcy

Wojciech Karolak + Goście

Prawdopodobnie najbardziej znany polski wirtuoz organów Hammonda, chociaż swoją muzyczną karierę zaczynał jako saksofonista.

Voo Voo

Powstało w 1985 roku z inicjatywy gitarzysty, wokalisty, kompozytora i autora tekstów Wojciecha Waglewskiego.

Kalendarz

Listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC
Wydarzenia
  • No events.