top of page
1_edited.jpg

FESTIWAL

Bielska Zadymka Jazzowa to jeden z najważniejszych polskich festiwali jazzowych. Od 15 lat zajmuje czołowe pozycje w ankietach "Jazz Top" miesięcznika Jazz Forum.
Organizowany jest przez artystyczne środowisko skupione wokół Stowarzyszenia Sztuka Teatr. Jego siedzibą jest miasto Bielsko-Biała, ale odbywa się również w Katowicach i Zabrzu – miastach aglomeracji śląskiej, w której mieszka ponad 5 mln mieszkańców. Festiwalowe wydarzenia prezentowane są w salach koncertowych, klubach, teatrze, kinie, a nawet w górskim schronisku, na wysokości 1000 m n.p.m. i w zabytkowej kopalni 320 m pod ziemią. W ramach imprezy, co roku odbywa się kilkanaście koncertów głównego nurtu oraz prezentacje klubowe, wystawy, warsztaty i imprezy towarzyszące. W dotychczasowych 24. edycjach Zadymki wzięło udział blisko 2 000 muzyków z całego świata, wśród których byli: Wayne Shorter, Benny Golson, Hank Jones, Ron Carter, McCoy Tyner, Abdullah Ibrahim , Ahmad Jamal, Archie Shepp, Pat Metheny, Al Di Meola, Charlie Haden, Wynton i Branford Marsalis, Chucho Valdés, Paquito D'Rivera, Joe Lovano, Maria Schneider, Roy Hargrove, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves, Arturo Sandoval, Terence Blanchard, Kurt Elling, Jamie Cullum i wielu innych. Festiwal finansowany jest ze środków pozyskanych od sponsorów, samorządu lokalnego oraz z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Dyrektorem festiwalu jest aktor, reżyser Jerzy Batycki.

W pracach Rady Programowej Zadymki udział biorą wybitne postaci polskiej kultury – Jan Ptaszyn Wróblewski, muzyk, kompozytor i dziennikarz muzyczny, Paweł Brodowski, redaktor naczelny „Jazz Forum” oraz Marian Oslislo - artysta grafik, profesor ASP w Katowicach.

Przez 19 lat Głównym Sponsorem Bielskiej Zadymki Jazzowej była Grupa LOTOS S.A., od 2023 roku Sponsorem Tytularnym festiwalu jest PKN ORLEN S.A..

bottom of page