top of page

15.06 - Zadymka w BCK #zadymyrobimy

Zaktualizowano: 13 maj 2023
15 czerwca 2023 r. czwartek


godz. 19.15 / Bielskie Centrum Kultury w Bielsku-Białej KUP BILETY #ZadymyRobimy /koncert/ Chico Freeman & Antonio Faraò Quartet Tribute to John Coltrane /koncert/ Apostolis Anthimos TRIAS „Come Together” /koncert/ Premiera płyty

#ZadymyRobimy to hasło, które ma zamiar zjednoczyć i połączyć wszystkich tych, którzy w ciągu 25 lat współtworzyli Bielską Zadymkę Jazzową. „Pomysł tego koncertu powstał w samolocie, kiedy 10 tysięcy metrów nad ziemią, gdzieś nad Szwecją podeszła do mnie stewardesa i zapytała czy ją poznaję. Widząc moje zakłopotanie podpowiedziała: byłam wolontariuszką przy Zadymce w latach 2011 i 2012. Uzmysłowiłem sobie wtedy, jak wielu młodych ludzi w ciągu tego ćwierćwiecza pomagało realizować najróżniejsze zadania związane z organizacją tej imprezy. Choć wielu z nich pracuje z nami do dzisiaj, to dla części była to jedynie młodzieńcza przygoda, pewien etap zbierania doświadczeń, a po ukończeniu szkoły wyjechali z Bielska-Białej na studia, założyli swoje rodziny, niektórzy wyemigrowali, ale charakterystyczne jest to, że kiedy po latach wracają na Zadymkę z różnych, często odległych zakątków Polski i świata, nadal czują się związani z tą imprezą. Chcemy ich wszystkich zaprosić na koncerty w BCK, mamy jednak świadomość, że wielu z nich nie będzie mogło uczestniczyć w tych wydarzeniach osobiście, postanowiliśmy więc transmitować wydarzenie przez internet. I tak, za pośrednictwem streamingu, nasze jubileuszowe spotkanie będzie można oglądać na całym świecie, a za pośrednictwem social mediów, na bieżąco komentować wydarzenia na scenie.” – tak o idei jubileuszowej imprezy mówi dyrektor festiwalu, Jerzy Batycki.Wieczór pod hasłem #ZadymyRobimy rozpocznie specjalnie na tę okazje przygotowany utwór, składający się z różnych wersji zadymkowego hymnu „Na holi, na holi” w wykonaniu muzyków związanych z festiwalem. Następnie publiczność uczestniczyć będzie w dwóch koncertach: Chico Freeman & Antonio Faraò Quartet Tribute to John Coltrane. Chico Freeman i Antonio Faraò w specjalnym projekcie składają hołd muzyce wielkiego Johna Coltrane'a, którego twórczość kształtowała ich artystycznie i stała się dla nich źródłem inspiracji. Kwartet uzupełniają basista Philippe Aerts i perkusista Benjamin Henocq.


Chico Freeman, saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor i producent, to twórca, który poszukując nowych sposobów ekspresji, pozostaje wrażliwy na dziedzictwo i wielką tradycję jazzu. Grał i nagrywał z najbardziej znanymi i innowacyjnymi muzykami na świecie, m.in.: Elvinem Jonesem, McCoyem Tynerem, Sun Ra, Dizzym Gillespie, Charlesem Mingusem, Eddie Palmierim, Jackiem DeJohnette, Wyntonem Marsalisem, Roy’em Haynesem. O Antonio Faraò Herbie Hancock powiedział: „Nie często jestem zaskoczony nagraniami muzyków tak, jak byłem zaskoczony, kiedy po raz pierwszy usłyszałem Antonio Farao. Co zdumiało mnie najbardziej to to, co poczułem w środku. Jest tyle ciepła, przekonania i mocy w jego grze. Natychmiast przyciągnęła mnie jego harmonijna koncepcja, radość rytmów i wyczucie swingu, gracja i pomysłowość jego melodyjnych improwizacyjnych linii. Antonio jest nie tylko dobrym pianistą, jest świetnym pianistą.” Pochodzący z Rzymu Antonio Faraò to jeden z najbardziej szanowanych pianistów na międzynarodowej jazzowej scenie. Styl Faraò jest wyjątkowy: bezbłędna biegłość techniczna, nieokiełznana kreatywność i radosna witalność oraz niezwykłe umiejętności rytmiczne.Występował i nagrywał z wieloma znakomitymi muzykami jazzowymi, takimi jak Jack Dejohnette, Chris Potter, Benny Golson, Marcus Miller, Ivan Lins i wielu innych.

Apostolis Anthimos TRIAS „Come Together”


Apostolis Anthimos Trio zadebiutowało w październiku 2002 roku. Od początku grają w niezmienionym składzie, regularnie wprawiając w osłupienie słuchaczy w Polsce i poza jej granicami, że można tak zręcznie balansować na granicy pomiędzy jazzem, rockiem i... no właśnie - ciężko opisać słowami mentalność, muzykalność i wrażliwość tria. Ich koncerty to niepowtarzalny, żywy kalejdoskop, w którym można dostrzec zarówno nowe aranżacje utworów wykonywanych z SBB, kompozycje z solowych płyt Apostolisa, jak i żywiołowe improwizacje - a wszystko to składa się w jedyną, niepowtarzalną i fascynującą całość. Po dwudziestu latach spędzonych na europejskich scenach zespół nagrał swój pierwszy studyjny album „Come Together”, którego premiera odbędzie się tegorocznej Zadymce. Trio tworzą: Krzysztof Dziedzic - perkusja, instrumenty perkusyjne Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, zadebiutował na Jazz Jamboree ’94. Kilkukrotny laureat krakowskiego konkursu Jazz Juniors oraz Jazzu nad Odrą ’97. Współpracował m.in. z Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Sławomirem Jaskułke, Robertem Majewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Szukalskim, Wojciechem Karolakiem i Januszem Muniakiem. Robert Szewczuga - gitara basowa, kontrabas. Student Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademi Muzycznej w Katowicach, miał już okazję współpracować m.in. z Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Tomaszem Szukalskim i Leszkiem Cichońskim. Członek formacji Szy-Szy Kaan Jazz Group oraz Golec uOrkiestra. Często zapraszany jest do współpracy w wielu projektach jazzowych jako muzyk sesyjny. Apostolis Anthimos - gitara, instrumenty klawiszowe. Muzyk znany przede wszystkim jako gitarzysta legendarnej polskiej super-grupy rockowej SBB. Współpracował także z Czesławem Niemenem, Tomaszem Stańko, Georgem Dalarasem, Vangelisem Katsoulisem oraz zespołami Krzak i Dżem. Artysta o niezwykłej wrażliwości, grający nie tylko na gitarze, ale i na perkusji, instrumentach klawiszowych, gitarze basowej i wszelakich „przeszkadzajkach”. Brał udział w nagraniu ponad pięćdziesięciu płyt, wśród których znalazły się albumy solowe „Days We Can’t Forget” (1994, nagrany z muzykami Pat Metheny Group), „Theatro” (1999), „Back To The North” (2006, nagrany z Paulem Wertico i Marcinem Pospieszalskim), „Miniatures” (2008), „Parallel Worlds” (2018) oraz najnowszy „Come Together”

334 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page