top of page

17.06 - Zadymka w Arenie Gliwice

17 czerwca 2023 r. sobota

godz. 19.00 / Mała Arena w Gliwicach KUP BILET

FESTIWALOWA GALA – Projekt Specjalny / Premiera “Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter” esperanza spalding & Kris Davis & Terri Lyne Carrington & Tineke Postma

& Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyr. Clarka Rundella

& AntonioBrownDance


Do najważniejszych wydarzeń w historii naszego festiwalu należą koncerty jednego z najwybitniejszych twórców w historii jazzu - Wayna Shortera, który na Zadymce wystąpił dwa razy: w 2008 (Wayne Shorter Quartet) i 2015 roku (Wayne Shorter Symphonic). W tym ostatnim koncercie, w solowych partiach wokalnych towarzyszyła mu Esperanza Spalding. Nawiązując do tego wielkiego wydarzenia, jakie miało miejsce 28 lutego 2015 roku w nowootwartej wtedy Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach, postanowiliśmy koncert finałowy tegorocznego festiwalu poświęcić pamięci Wayna Shortera - naszego „Anioła Jazzu 2008” (nagrodę tę otrzymał podczas pierwszej wizyty w Bielsku-Białej), który zmarł 2 marca tego roku. Shorter należał do grona największych twórców współczesnego jazzu. Współtworzył legendarne zespoły: Art Blakey's Jazz Messengers, Miles Davis Quintet oraz Weather Report. Ważnym elementem jego twórczości była muzyka symfoniczna, której w ostatnich latach życia poświęcił się prawie całkowicie. Jego ostatnim wielkim dziełem kompozytorskim była opera Iphigenia, do której napisała libretto i stworzyła sceniczną kreację Esperanza Spalding. Tegoroczna rezydencja artystyczna esperanzy jest wyrazem programowych założeń festiwalu, który otwiera się na pokoleniową zmianę we współczesnym jazzie. W tym wypadku chodzi nie tylko o odmłodzenie grona zapraszanych wykonawców, ale ukazanie kierunków ich twórczych poszukiwań wynikających wprost z tradycji, z międzypokoleniowej współpracy z wybitnymi twórcami gatunku.

“Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter” z udziałem esperanzy spalding, Kris Davis, Terri Lyne Carrington, Tineke Postmy, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyr. Clarka Rundella oraz grupy tanecznej Antonio Brown Dance to premierowy, koncert specjalny, który będzie zwieńczeniem jubileuszowej XXV edycji BZJ. Będzie to symboliczne nawiązanie do najważniejszych wydarzeń w historii festiwalu i otwarcie się na przyszłość. W programie koncertu znajdą się symfoniczne kompozycje Wayna Shortera: Causeway, Midnight in Carlotta’s Hair, Orbits, Forbidden Plan-It, Interval, Gaia oraz po raz pierwszy w Europie zaprezentowane zostaną najważniejsze partie opery Iphigenia.


Informacje na temat Artystki Rezydentki tegorocznej Zadymki przesłane przez agencję (pisownia zachowana zgodnie z oryginałem):

esperanza spalding (znana również jako irma nejando, lub, i.e.) jest istotą, która dostrzega miłość w tym, co jest abstrakcją i dążeniem, a obecnie skupia się całkowicie na tym, aby uczyć się, jak może służyć i ucieleśniać tę miłość, oddając cześć i otwierając się na innych ludzi, nauczycieli i osoby uprawiające różne sztuki regeneratywne.

kontrabas, fortepian, kompozycja, performance, głos i tekst to narzędzia i dyscypliny, które zgłębia i za pomocą których rozwija swój własny kanał komunikowania troski i piękna poprzez wibracje/dźwięk/obecność.

napisała Operę z Waynem Shorterem, która miała premierę jesienią 2021 r. // obecnie pracuje nad mockumentem – we współpracy z brontë velez i San Francisco Symphony / bada technologie wyzwolenia w jazzie i czarnym tańcu / i kontynuuje wieloletnią współpracę z praktykami różnych dziedzin związanych z muzyką, uzdrawianiem i poznaniem, aby tworzyć muzykę wzbogaconą o potencjał terapeutyczny. W latach 2017-2022 pracowała na Uniwersytecie Harwarda, współtworząc i ucząc się z tamteszymi studentami, zajmując się rozwojem działań twórczych służących odnowie ludzi i ziemi.


636 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page