top of page

ZACZNIJMY OD BACHA!

Zaktualizowano: 1 lut 2022


ZACZNIJMY OD BACHA!


KONCERT BRADA MEHLDAU’A Z FILHARMONIKAMI Z BRNA ZAPOWIADA 24. EDYCJĘ KULTOWEGO WYDARZENIA

LOTOS JAZZ FESTIVAL BIELSKA ZADYMKA JAZZOWA


W tym roku, tak jak w ubiegłym, festiwal odbędzie się w ostatni weekend czerwca, ale już 4. marca organizatorzy zapraszają na niezwykłe wydarzenie, jakim będzie koncert Brada Mehldau’a, jednego z najbardziej oryginalnych pianistów jazzowych świata, w nowo powstałej sali koncertowej Cavatina Hall w Bielsku Białej. Koncert ten będzie zapowiedzią tegorocznej edycji festiwalu.

„Przymierzaliśmy się do tradycyjnego terminu zimowego ale sytuacja pandemiczna i wiele innych, obiektywnych czynników skłoniły nas do podjęcia decyzji o realizacji festiwalu w czerwcu. Po ubiegłorocznych doświadczeniach, postanowiliśmy jednak nie budować specjalnego namiotu, lecz skorzystać z nowo powstałej sali koncertowej Cavatina Hall i połączyć koncerty w tej sali z wydarzeniami plenerowymi na bielskim rynku i w innych częściach miasta. Będą więc koncerty światowych gwiazd, będzie scena na rynku, wyjedziemy na Szyndzielnię. Chcemy również podtrzymać współpracę z katowicką NOSPR, Kinoteatrem Rialto i kopalnią Guido w Zabrzu. No i oczywiście przygotujemy Paradę Nowoorleańską, której ubiegłoroczna formuła tak bardzo spodobała się bielszczanom. Ale póki co, zacznijmy od Bacha…” – mówi Jerzy Batycki, dyrektor festiwalu.

BRAD MEHLDAU uznawany jest za jednego z najwybitniejszych improwizatorów na świecie. Część krytyków widzi w nim następcę Keitha Jarretta, „The New York Times” ogłosił go najbardziej wpływowym muzykiem jazzowym ostatnich dwudziestu lat. Każdy jego koncert jest spektakularnym wydarzeniem. Ten zdobywca nagrody GRAMMY, niekonwencjonalny pianista, kompozytor i filozof, który w swojej twórczości równie chętnie nawiązuje do Beatlesów i Radiohead, jak i gigantów jazzu i muzyki klasycznej, słynie z wirtuozerskiej techniki, wszechstronności i eklektycznych zainteresowań, chętnie wprowadza do swoich kompozycji elementy popu, rocka i muzyki elektronicznej.

W zadymkowym koncercie Brada Mehldau’a punktem wyjścia będzie muzyka klasyczna. W pierwszej części wysłuchamy improwizacji na temat preludiów i fug Jana Sebastiana Bacha, w drugiej pianista wykona z filharmonikami z Brna swój Koncert na fortepian i orkiestrę.

FILHARMONIA BRNO ugruntowała swoją pozycję, jako orkiestra Leoša Janáčka, wybitnego kompozytora, który w Brnie skomponował prawie wszystkie swoje utwory stanowiące ważny element czeskiej kultury muzycznej. Filharmonia jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Špilberk, regularnie uczestniczy też w najważniejszych, czeskich festiwalach, m.in. Praska Wiosna, Morawska Jesień, Litomyšl Smetany czy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Leoša Janáčka, równie często występuje za granicą - w sezonie 2021/2022 zagra koncerty m.in. w Korei Południowej i Wielkiej Brytanii.

CLARK RUNDELL - Tego wybitnego, brytyjskiego dyrygenta znamy już z zadymkowego

koncertu „Wayne Shorter Symphonic”, w którym prowadził NOSPR. Choć pracuje nad

repertuarem obejmującym różne epoki, kontynenty i style, to znakomicie się sprawdza się w interpretacjach szeroko rozumianej muzyki współczesnej. Regularnie współpracuje z renomowanymi orkiestrami i zespołami, w tym wszystkimi orkiestrami BBC, Britten Sinfonia, Royal Liverpool Philharmonic, Royal Northern Sinfonia, Ensemble 10/10 i Asko Schoenberg. Niedawno zadebiutował z Barcelona Symphony Orchestra, Klangforum Wien, Gulbenkian Orchestra w Lizbonie, SWR-Sinfonieorchester Baden-Baden, NDR Orchestra Hannover i Orchestre Philharmonique Royal de Liege. W ubiegłym roku prowadził orkiestrę podczas światowej premiery opery Ifigenia Wayne'a Shortera i Esperanzy Spalding w Bostonie.

CAVATINA HALL to nowoczesna sala koncertowa, która powstała w samym centrum Bielska-Białej. Została zaprojektowana w ten sposób, by każdy rodzaj muzyki perfekcyjnie rozbrzmiewał w całym jej wnętrzu. Jej akustyka pozwala na wydobycie pełni barw zarówno podczas koncertów symfonicznych, kameralnych spotkań z muzyką klasyczną oraz przebojowych tras gwiazd pop. Za wyjątkową jakością dźwięku stoi najnowocześniejszy w tej części Europy system nagłośnienia L-ISA.


PROGRAM KONCERTU

BRAD MEHLDAU & BRNO PHILHARMONIC pod dyrekcją Clarka Rundella

1. MEHLDAU Improwizacje na temat kompozycji Johanna Sebastiana Bacha

- BACH Prelude and Fugue No. 10 in E minor

- BACH Prelude in B minor

- BACH Ricercar a 6 from The Musical Offering

- BACH Contrapunctus XIX from The Art of the Fugue

2. MEHLDAU Koncert na fortepian i orkiestrę


----------------

Nazwa wydarzenia: BRAD MEHLDAU & BRNO PHILHARMONIC

Organizator: Stowarzyszenie Sztuka Teatr, https://www.zadymka.pl/

Data: 4 marca 2022 r.

Godzina: 19:00

Miejsce: CAVATINA HALL, ul. Dworkowa 2, 43-300 Bielsko-Biała, https://cavatinahall.pl/

Bilety w cenie od 100 do 200 pln

dostępne od 2.02.2022 na: bilety24.pl

oraz w Cafe Zadymka (Galeria SFERA 1), ul. Mostowa 5, 43-300 Bielsko-Biała

Informacje tel.: +48 725 564 483


772 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page