top of page

14.03 - Marcus Strickland i Antonio Sánchez w Cavatina Hall

Zaktualizowano: 20 sty


6. Bielska Zadymka Jazzowa live at Cavatina Hall

------------------------------------

14 MARCA 2024 / Godz. 19.00 Cavatina Hall w Bielsku-Białej

------------------------------------

godz. 19.00 Marcus Strickland Twi-Life – The Universe's Wildest Dream

godz. 20.30 – 21.00 przerwa

godz. 21.00 Antonio Sanchez Quartet

------------------------------------ KUP BILET


Marcus Strickland jest przedstawicielem pokolenia muzyków debiutujących na początku XXI wieku. Jego brat bliźniak EJ Strickland (perkusista), Jeremy Pelt czy wreszcie Robert Glasper to ekipa, która tchnęła nowe życie we współczesny jazz. Strickland swój muzyczny język tworzy na styku jazzu i hip hopu, jest twórcą beatów, kompozytorem, saksofonistą i klarnecistą basowym.


W 2002 r. Strickland zajął trzecie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym im. Theloniousa Monka, a w 2006 r. założył własną wytwórnię muzyczną Strick Muzik. W ankiecie czytelników magazynu JazzTimes został uznany za „Najlepszego nowego artystę” 2006 roku. W ankiecie magazynu Down Beat przyznano mu tytuły „Wschodzącej gwiazdy” w kategorii saksofon tenorowy, a dwa lata później sopranowy (2008 i 2010 r.). W 2015 roku podpisał kontrakt z Blue Note Records, a w 2017 roku został zaproszony do gry z New Jawn basisty Christiana McBride’a.


Strickland wydał do tej pory jedenaście solowych nagrań: At Last (2001), Brotherhood (2002), Twi-Life (2006), Open Reel Deck (2007), Of Song (2009), Idiosyncrasies (2009), Triumph of the Heavy, Vol. 1 & 2 (2011), Nihil Novi (2016), People of the Sun (2018) i The Universe's Wildest Dream (2013).


The Universe's Wildest Dream, najnowsze wydawnictwo Marcusa Stricklanda Twi-Life, to eklektyczna afro-futurystyczna ścieżka dźwiękowa, nastawiona na podnoszenie świadomości na temat cudownej planety Ziemia. „Uważam, że jeśli istnieje jakikolwiek sposób na przekonanie więcej Ziemian do uznania, zrozumienia i podjęcia działań na rzecz globalnego ocieplenia i zrównoważonego rozwoju, to jest to uświadomienie sobie, że możemy być jedyną planetą, na której istnieje życie, i że jesteśmy prawdopodobnie najśmielszym marzeniem wszechświata” mówi Strickland. Album składa się z utworów, które Marcus napisał podczas blokady Nowego Jorku w 2020 r., a jego brzmienie (ukształtowane w wyniku produkcji Marcusa Stricklanda i Charlesa Haynesa), teksty i tytuły rezonują ze sferą duchową i wychwalają nasze istnienie w tym rozległym wszechświecie.


Strickland występował między innymi z McCoyem Tynerem, Tomem Harrellem, Nicholasem Paytonem, Wyntonem Marsalisem, Lincoln Center Jazz Orchestra, Carnegie Hall Big Band, Dave’em Douglasem, Keyonem Harroldem i Mos Defem.


Antonio Sánchez to meksykański perkusista i kompozytor najbardziej znany ze współpracy z gitarzystą jazzowym Patem Methenym. Jest także kompozytorem muzyki do filmu Birdman z 2014 roku, która przyniosła mu nominację do Złotego Globu i nagrodę BAFTA za najlepszą muzykę filmową. Zdobył trzy nagrody Grammy z Patem Metheny i samodzielnie nagrodę Grammy za najlepszą ścieżkę dźwiękową dla mediów wizualnych.


Sánchez zaczął grać na perkusji w wieku pięciu lat, a jako nastolatek występował zawodowo na meksykańskiej scenie rockowej, jazzowej i latynoskiej. Uzyskał dyplom w klasie fortepianu klasycznego w Narodowym Konserwatorium w Meksyku, a w 1993 roku rozpoczął studia w Berklee College of Music i New England Conservatory, gdzie ukończył studia jazzowe z wyróżnieniem Magna Cum Laude.


Od czasu przeprowadzki do Nowego Jorku w 1999 roku Antonio stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych perkusistów na międzynarodowej scenie jazzowej. Jest jednym z najbardziej szanowanych współpracowników Pata Metheny, nagrywał także i występował z wieloma innymi najwybitniejszymi artystami, takimi jak: Chick Corea, Gary Burton, Michael Brecker, Charlie Haden i Toots Thielmans.

Antonio Sánchez Quartet

Antonio Sánchez – drums

Seamus Blake – saxophone

Gwilym Simcock – piano

Doug Weiss – bass1003 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page