top of page

16.03 - Nduduzo Makhathini i Terence Blanchard w Cavatina Hall

Zaktualizowano: 20 sty


26. Bielska Zadymka Jazzowa live at Cavatina Hall

------------------------------------

16 MARCA 2024 / Godz. 19.00

Cavatina Hall w Bielsku-Białej

------------------------------------

GALA BLUE NOTE RECORDS

------------------------------------

godz. 19.00 Nduduzo Makhathini Trio

godz. 20.30 – 21.00 przerwa

godz. 21.00 Terence Blanchard E-Collective and Turtle Island Quartet

------------------------------------


Festiwalowa Gala poświęcona będzie legendarnej, amerykańskiej wytwórni płytowej Blue Note Records, która w 2024 roku obchodzi 85. urodziny. Firma w swojej historii dokonała przełomowych nagrań tworząc swoistą dokumentację walki o muzyczną wolność, wytyczając drogę między czystą sztuką i kulturalną komercją, realizując przy tym ideę muzyki jako siły transformacyjnej i rewolucyjnej. Lista muzyków, którzy wydali swoje płyty pod szyldem Blue Note Records, mogłaby wypełnić encyklopedię jazzu. John Coltrane, Miles Davis, Thelonious Monk, Herbie Hancock, Art Blakey, Jimmy Smith, Lou Donaldson, Sonny Rollins, Eric Dolphy, Wayne Shorter, Don Cherry, Ornette Coleman, Gil Evans, Bobby McFerrin, Duke Ellington, Norah Jones, Terence Blanchard, Robert Glasper - to tylko promil artystów, których płyty pojawiły się z logo Blue Note Records.


Podczas Gali wręczona zostanie Nagroda Artystyczna SST „Anioł Jazzu 2024” dla Blue Note Records.


Nduduzo Makhathini to następny po Abdullahu Ibrahimie wybitny pianista południowoafrykański, który wystąpi na Bielskiej Zadymce Jazzowej. W ciągu ostatniej dekady pianista i kompozytor Nduduzo Makhathini stał się jednym z najważniejszych osobowości sceny muzycznej RPA. Artysta duszę ma starą, ale zakorzenioną w teraźniejszości, a jego misją jest zachowanie bogatego dziedzictwa jego ojczyzny i jednocześnie tworzenie brzmień, które przemawiają do świata XXI wieku.
Podczas Festiwalowej Gali artysta zaprezentuje po raz pierwszy polskiej publiczności materiał z trzeciego albumu, jaki nagrał dla Blue Note Records. Płyta ukaże się w kwietniu 2024 roku.


Makhathini jest kierownikiem wydziału muzycznego na Uniwersytecie Fort Hare we Wschodniej Przylądku Wschodnim. Występował na renomowanych festiwalach, m.in. Cape Town International Jazz Festival i Essence Festival (zarówno w Nowym Orleanie, jak i Republice Południowej Afryki), a w 2019 roku zadebiutował w Blue Note Jazz Club w Nowym Jorku, a także Jazz at Lincoln Center, gdzie był gościem z Wyntona Marsalisa i Jazz at Lincoln Center Orchestra podczas trzydniowej uroczystości muzycznej The South African Songbook w Rose Theatre. Jest członkiem zespołu Shabaka Hutchings Shabaka and the Ancestors, który pojawił się na ich albumie Wisdom of Elders z 2016 roku. Współpracował z takimi artystami, jak Logan Richardson, Nasheet Waits, Tarus Mateen, Stefon Harris, Billy Harper, Azar Lawrence i Ernest Dawkins.
Terence Blanchard to wyjątkowy artysta, który zaliczany jest do czołowych instrumentalistów i kompozytorów jazzowych, lecz jego wysiłki twórcze wykraczają daleko poza ten gatunek i obejmują muzykę do filmów, tworzenie pejzaży dźwiękowych do seriali telewizyjnych i tworzenie wielkich oper. To muzyk zaangażowany w kwestie społeczno-kulturowe i niesprawiedliwości rasowej naszych czasów. Terence Blanchard jest jednym z najwybitniejszych trębaczy jazzowych na świecie. Ten siedmiokrotny zdobywca nagrody Grammy, dwukrotnie nominowany do Oscara kompozytor filmowy na Zadymce wystąpi po raz trzeci, w 2005 roku zagrał ze swoim sekstetem w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, podczas drugiej wizyty, w katowickiej Sali NOSPR został uhonorowany nagrodą artystyczną SST „Aniołem Jazzu 2016”.


E-Collective to projekt Blancharda, w którego skład wchodzą jedni z najlepszych muzyków jazzowych, world music i R&B. Z założenia zespół ma za zadanie ukazanie wolnej i szerszej metody improwizacyjnej wzorowanej na pracy Milesa Davisa przy “Bitches Brew”.


Turtle Island Quartet to dwukrotnie nagrodzony Grammy kwartet smyczkowy grający hybrydę jazzu, muzyki klasycznej i rocka. Grupa została założona w 1985 roku przez Davida Balakrishnana, Darola Angera i Marka Summer w San Francisco.
1184 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page