top of page

26 BZJ Lato - 21 czerwca

Zaktualizowano: 20 maj


TEGOROCZNE WAKACJE ZACZYNAMY POD NAMIOTEM, GWARANTUJEMY MOCNE WRAŻENIA - BĘDZIE TOTALNA ZADYMKA, CZYLI… BŁOTO, TWORZYWO I ZIMA STULECIA!


Zadymka na powitanie wakacji, w piątek 21 czerwca zaprasza na koncerty z cyklu „Okolice Jazzu / RQS New Tone” do hali namiotowej w Parku Słowackiego. To dobrze znana i lubiana przestrzeń miejska, która na potrzeby Festiwalu przeistoczy się w wielki klub muzyczny z profesjonalna sceną, tanecznym parkietem i widownią, nie zabraknie także strefy gastro w wygrodzonej części parku. Tej nocy królować będzie różnorodna stylistycznie muzyka, w której usłyszymy zarówno jazz, jak i hip-hop, rock, disco, techno, electro i house, a jej wspólnym mianownikiem będzie wakacyjny, klubowy klimat. Gospodarzami imprezy będą muzycy wywodzący się z kultowej formacji EABS, czyli Błoto i Zima Stulecia z udziałem Piotra Damasiewicza oraz Fisz Emade Tworzywo.Muzyka wrocławskiego kwartetu BŁOTO jest mocno osadzona na brutalnych hip-hopowych fundamentach, odwołujących się bardzo luźno do brzmienia lat 90-tych. Jest to muzyka brudna i bezkompromisowa, której siła leży w bębnach i basie. W pewnym sensie również radykalna. Oddaje klimat czasów w których powstawała. Czasów niekorzystnych zmian klimatycznych, wyraźnych podziałów społecznych, mowy nienawiści, rosnącego nacjonalizmu, brutalności policji, nepotyzmu, układów politycznych i rozmontowywania struktur państwa prawa. To wszystko dzieje się na naszych oczach. Następuje erozja naszej gleby i systemów społecznych.FISZ EMADE TWORZYWO to jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2002 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce około hiphopowej. Jako pierwsi na tak wysokim poziomie wprowadzili w polskim hip-hopie miękkie brzmienia i miękkie teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu do dzisiaj, bracia stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie.

Ich ostatni album, „Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu - do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip - hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian. Podczas koncertu usłyszymy dwie premierowe piosenki z płyty, która ukaże się w przyszłym roku.ZIMA STULECIA to duet, który tworzą Marek Pędziwiatr i Marcin Rak. Ich muzyka jest trudna do gatunkowego szufladkowania. Oscyluje wokół melancholijnej muzyki elektronicznej. Dla jednych będzie to techno, inni usłyszą tu częściej elementy house’u, a to wszystko w towarzystwie muzyki improwizowanej na syntezatory i perkusje. Płyta Minus 30 Stopni Celsjusza uzyskała tegoroczną nagrodę Fryderyka w kategorii Muzyka elektroniczna. Podczas zadymkowego koncertu do duetu dołączy jako „plus” dobrze znany nam trębacz, a ostatnio również wokalista – Piotr Damasiewicz.


Co więc wyniknie ze spotkania plusa z minusem? O tym wszystkim przekonamy się w nocy z 21 na 22 czerwca.


225 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page