top of page

26. BZJ Lato - 22 czerwca

Zaktualizowano: 21 maj


Drugi dzień letniej części 26. Bielskiej Zadymki Jazzowej to spotkanie z dwoma niezwykłymi indywidualnościami - swoje muzyczne programy zaprezentują Krzysztof Ścierański i Mario Biondi.


KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI - z basem przez świat. Koncert z okazji 70. urodzin artysty.KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI to wirtuoz gitary basowej i kompozytor – artysta niezależny, tworzy muzykę instrumentalną improwizowaną. Ma w swoim dorobku artystycznym ponad 140 nagranych płyt, w tym 12 autorskich. Najlepsza jazzowa gitara basowa Polski według magazynu JAZZ FORUM od roku 1984.

Współpracował z zespołami: Laboratorium, String Connection (Krzesimir Dębski), Air Condition (Zbigniew Namysłowski), The Colors, Music Painters a także brał udział w wielu największych światowych festiwalach jazzowych na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat.

W ramach urodzinowego koncertu jubileuszowego Krzysztof Ścierański zaprezentuje się w trzech odsłonach: solo; ze swoja formacją New Quartet (Krzysztof Ścierański – gitara basowa, gitary; Grzegorz Górkiewicz – instrumenty klawiszowe, Waldek Gołębski – EWI, Marcin Ścierański – perkusja) oraz w projekcie International Edition, w ramach którego tworzy fantastyczne muzyczne widowisko, łączące swobodną, jazzową improwizację z elementami muzyki etnicznej, nawiązującej między innymi do bogatej kultury wschodu. W skład międzynarodowego zespołu wchodzą Krzysztof Ścierański, Dima Gorelik - izraelski gitarzysta, kompozytor, wokalista i perkusjonalista oraz perkusista Shachar Elnatan.

MARIO BIONDI & The Band – Crooning Undercover


MARIO BIONDI to włoski wokalista i kompozytor muzyki jazz i soul. Charakteryzuje się głębokim, ciepłym głosem, przypominającym czarnych artystów muzyki soul i blues takich jak Barry White, Isaac Hayes czy Lou Rawls. W jego muzyce usłyszymy zarówno jazz, soul, blues, jak i nu jazz, r'n'b czy bossanovę. Na koncie ma 4 platynowe albumy, przy których współpracował z najlepszymi muzykami świata. Jest jednym z najpopularniejszych włoskich artystów o ugruntowanej, międzynarodowej renomie.

Urodzony w 1971 roku na Sycylii Mario Biondi, którego prawdziwe nazwisko brzmi Mario Ranno, zdolności odziedziczył po ojcu, piosenkarzu Stefano Biondi, ku pamięci którego przybrał swój sceniczny pseudonim. Zaczynał od śpiewania w kościelnych chórach i nagrywania dla małych firm fonograficznych jako wokalista sesyjny. W 1988 roku pojawiła się przed nim wielka szansa – wystąpił jako suport podczas trasy Raya Charlesa po Włoszech. W 2006 roku, po latach współpracy z włoskimi i międzynarodowymi gwiazdami wydał swój pierwszy singiel - This is what you are. Utwór pojawił się na licznych kompilacjach tanecznych, ale skok jakościowy nastąpił, gdy piosenka trafiła do pierwszej dziesiątki najczęściej emitowanych piosenek Normana Jaya w kultowym programie nadawanym w radiu BBC. Od tego momentu jego kariera nabrała tempa. Na pierwszej płycie Handful of soul, przeplatają się jego oryginalne utwory i covery amerykańskiego repertuaru soulowego. Krążek zachwycił fanów, również krytycy nie szczędzili pochwał – w ciągu zaledwie kilku miesięcy pokrył się czterokrotną platyną.

Albumem potwierdzającym jego pozycję na międzynarodowym rynku muzycznym był Sun, wydany w 2013 roku. Do pracy nad krążkiem zaangażował gwiazdorską grupę artystów, takich jak Al Jarreau, James Taylor Quartet, Omar, Leon Ware i Chaka Khan. Bluey z Incognito nadał płycie swój niepowtarzalny ślad, który przekłada się na świeże, pulsujące, nowoczesne i jednocześnie przyjemne brzmienie vintage. W tym samym roku, odbył się jego triumfalny koncert w Royal Albert Hall w Londynie.

Od tego czasu regularnie wydaje kolejne płyty i z powodzeniem koncertuje na całym świecie. Jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych włoskich artystów XXI wieku.


Pokaż mniej

76 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page