top of page

XXV ZADYMKA – LATO

Zaktualizowano: 2 maj 2023ORLEN Jazz Festiwal XXV Bielska Zadymka Jazzowa rozpocznie się 12 czerwca 2023 r. w Sali Koncertowej Radia Katowice Finałem Konkursu. Wieczorem w Sali NOSPR nastąpi uroczyste otwarcie Zadymki koncertem Ibrahima Maaloufa, artysty wychowanego na styku kultury europejskiej i arabskiej, który w niezwykły sposób wykorzystuje w grze na trąbce orientalną skalę ćwierćtonową. Jego charakterystyczny styl i brzmienie instrumentu rozpoznawalne są na całym świecie. Kolejne, festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Bielsku-Białej - prężnym ośrodku kulturalnym, który swój potencjał pragnie zaprezentować ubiegając się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W historycznych wnętrzach Teatru Polskiego odbędzie się 13 czerwca Gala Polskiego Jazzu, w której wystąpią: Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet oraz Kwintet Piotra Wojtasika z udziałem Anny Marii Jopek – wokalistki, którą festiwal postanowił uhonorować Nagrodą Anioła Jazzu 2023.

W środę 14 czerwca Zadymka przeniesie się do sali Cavatina Hall, gdzie wręczona zostanie kolejna statuetka Anioła Jazzu, tym razem dla Artystki Rezydentki tegorocznej edycji festiwalu – amerykańskiej kontrabasistki, wokalistki i kompozytorki esperanzy spalding. „Off-Brand gOdds”: esperanza spalding & Antonio Brown Dance” to jej najnowszy projekt łączący muzykę z tańcem. W tym dniu odbędzie się również premiera płyty laureata konkursu BZJ 2022 - grupy Horntet.

W Bielskim Centrum Kultury 15 czerwca organizatorzy będą świętować swój jubileusz koncertem #ZadymyRobimy, który zgromadzi zarówno na scenie, jak i na widowni, osoby zaangażowane w organizację Zadymek na przestrzeni 25 lat. Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski objął honorowym patronatem tegoroczny festiwal i ufundował specjalne wyróżnienia „Anioły 25- lecia”, płaskorzeźby, które wręczane będą szczególnie zasłużonym organizatorom i osobom wspierającym Zadymkę. Wieczór uświetni koncert Chico Freeman & Antonio Faraò Quartet „Tribute to John Coltrane” oraz premiera płyty „Come Together” Apostolis Anthimos Trio.

16 czerwca po raz pierwszy odbędzie się muzyczny maraton „RQS New Tone” – cykl koncertów prezentujących jazzową „nową falę” z Polski i Wielkiej Brytanii. Piątkowy maraton rozpocznie wrocławski sneaky jesus, a potem w Jazz Club Metrum wystąpią grupy z Londynu: Ill Considered i Theon Cross.

Festiwal przeniesie się 17 czerwca do gliwickiej Małej Areny, gdzie wybudowana zostanie specjalna scena, która będzie mogła pomieścić Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Clarka Rundella, wraz z solistką esperanzą spalding i jazzowym trio w składzie: Kris Davis, Terri Lyne Carrington, Tineke Postma oraz grupę tancerzy Antonio Brown Dance. Festiwalowa publiczność uczestniczyć będzie w specjalnym, premierowym spektaklu “Celebrating the Symphonic Legacy of Wayne Shorter” złożonym z utworów symfonicznych „Anioła Jazzu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2008” Wayne’a Shortera.

Zadymka zakończy się 18 czerwca Paradą Nowoorleańską, która przejdzie ulicami Bielska-Białej. Na Festiwalowej scenie Promocji wystąpią: Hania Derej Quintet oraz Henriette Eilertsen.

Zadymce towarzyszyć będą wystawy fotografii, plakatu, koncerty Big Bandu ZPSM, jam sessions, pokazy filmowe, warsztaty i koncerty „niespodzianki”. Bielska młodzież przygotowuje także Zadymkowy Brass Band, który na specjalnej platformie promował będzie muzykę jazzową i festiwal w Bielsku-Białej i na Śląsku.


324 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page